A Dunaújváros Római Katolikus Plébánia is csatlakozott a XXII. Ars Sacra Fesztivál Nyitott Templomok Napja eseményeit. Délután 14-17 óra között kinyitotta az óvárosi Szentháromság Templom és a városközpontban levő Krisztus Király Templom kapuit és várta az érdeklődőket. A szervezők, az országos rendezvény alapgondolatához híven, a hit szemével mutatták meg a templomok építészeti, művészeti értékeit.
A Szentháromság Templomban Lohr Ferenc freskója, szekkói és a katolikus családok és közösségek által készíttetett ólomüveg ablakok betekintést engedtek a XIX. század végi-XX. század eleji templomdíszítés kultúrájába. A liturgikus tárgyak mellett olyan különlegességgel is találkozhatott az ide betérő, mint a dunapentelei KALOT zászló. Kecskeméti László és Dr Szép László meséltek a régi hitéletről, az élő közösségről és a templom plébánosairól.
A Krisztus Király Templomban szintén templomtörténeti vezetés fogadta az érdeklődőket. Selmeczi László fényképekkel kísért előadása átívelt a rendszerváltástól napjainkig, a templomépítést megelőző egyeztetésektől az alapkőletételen és az építés folyamatán keresztül a felszentelésig. Az építőanyagok azonban önmagukban nem eredményeznek élő templomot. Az előadó, a liturgikus élet és a közösségek bemutatásán keresztül, megkísérelte az átimádkozott, hittel betöltött templom megmutatását is.
A templomtér különlegessége Bráda Tibor festőművész üvegablaka, melynek témája Jessze fája, azaz Krisztus családfája. A központban Krisztus Király trónol, mellette a Boldogságos Szűzanya, mögötte a világmindenség. És minden az Atya teremtő akaratából és a Szentlélek által közvetített kegyelemből ered.
Az előadások közötti szünetekben Dr Fekete Gábor kántor liturgikus dallamokat játszott a templom orgonáján, alkalmat teremtve az elcsendesülésre.
Az altemplomban szintén meglepetés várta a belépőket - Bráda Tibor festőművész életnagyságú ólomüveg Keresztje, az önmagát feláldozó Krisztussal, mindenkit megdöbbentett. A csodálat hangjaival közeledtek a terem közepén álló alkotáshoz. Sokan meglátogatták a Liturgikus színek - miseruhák című kiállítást, ahol Megulesz Gabriella tartott tárlatvezetést. A miseruhák és a régi misekönyvek a Szentháromság Templomból származnak, válogatás az itt szolgálatot teljesítő plébánosok hagyatékából. A kiállításon nem csak a miseruhák fejlődésének történetével, hanem az egyházi év liturgikus színeivel is megismerkedhettek a látogatók.
Néhányan kihasználták a lehetőséget és betértek a könyvtárba Tischner Erikához egy lelki beszélgetésre.
A szervezők szándéka szerint az Isten dicsőségét hirdető és emberi békességre szólító eseményen, az építészeten és zenén keresztül mindenki közelebb kerülhetett a szakrálishoz. Ezért ajánlották a látogatóknak: „Tekints az égre, és lásd meg!” (Jób 35,5)
megjelenés a dunaújvárosi médiumokban:
https://dunaujvaros.com/hirek/201809/talalkozas_a_templom_tortenetevel
https://dplusztv.hu/2018/09/16/2018-szeptember-16-nyitott-templomok-napja/
https://dunaujvaros.com/hirek/201809/talalkozas_a_templom_tortenetevel